7 gru 2013

Butenko pinxit czyli wycieczka do dzieciństwa
Pamiętacie Gapiszona, Kapiszona, Gucia i Cezara? To postaci stworzone przez kultowego polskiego artystę- Bohdana Butenko. Zapraszam Was dziś na krótką wycieczkę w poszukiwaniu dziecka w sobie.

Bohdan Butenko jest jednym z najważniejszych twórców polskiej szkoły ilustracji. Artysta uważany jest za mistrza ilustracji książkowej.
W swoich pracach Butenko stworzył nowy idiom- posługując się skrótem i syntezą, utwierdził znaczenie ilustracji jako dziedziny sztuki.
Sztuki kształtującej pokolenia.

A czynił to w czasach "opornych". Pierwsi jego czytelnicy pamiętają go jeszcze z lat 50-tych! Stworzone przez niego postaci znane są już trzem pokoleniom czytelników!


Bohdan Butenko, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Swoje książki Butenko podpisuje odrobinę prowokacyjnie, jak dawni mistrzowie- sygnaturą „pinxit”- czyli namalował. Nadaje swoim postaciom zabawne charaktery, wikła je w ciekawe losy. A to wszystko w sposób tak uniwersalny, że Butenkę znają zarówno siedmiolatkowie, trzydziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie. Wstęp do krainy dzieciństwa dozwolony jest dla bez ograniczeń.
Bohdan Butenko, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Artysta ukończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie.
Tuż po dyplomie w 1955 roku został redaktorem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia. W roku 1956 ukazały się jego pierwsze książki: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima oraz „35 maja” Ericha Kästnera.
Bohdan Butenko wraz z artystami takimi jak Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson, Józef Wilkoń współtworzył zjawisko nazywane Polską Szkołą Ilustracji.
W latach 50., 60. i 70. XX wieku stanowiła ona ewenement na skalę światową. Do dziś zadziwia fenomen kreatywności i artystycznej mocy tego zjawiska!


Bohdan Butenko, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Butenko jest autorem ponad 200 książek, m.in. ikonicznych ilustracji do książek Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej,
Adama Bahdaja, Wandy Chotomskiej, Wiktora Woroszylskiego, Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego, Ericha Kästnera, Edwarda Leara i innych.
A obok tego, opracowywał graficznie prozę m.in. Bohumila Hrabala, Hanny Krall czy poezję Adama Asnyka.

Tak a propos, w Warszawie właśnie inaugurujemy wystawę rysunków Bohdana Butenki.Pokazanych zostanie kilkadziesiąt oryginalnych rysunków i ilustracji. Śpieszcie się, to już blisko!

Butenko pinxit czyli Gapiszon w Galerii
7-20 grudnia 2013, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Justyna Napiorkowska, historyk sztuki i europeista, prowadzi Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli, autorka "O sztuce", Bloga Roku 2010 w dziedzinie Kultury. 

2 komentarze:

  1. trzeba przyznać, że ciekawe ilustracje :)

    zapraszam
    http://creativamente-o-sztuce.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również się zgadzam- bardzo ciekawe ilustracje.

    OdpowiedzUsuń