11 lut 2011

Muza Picassa

Dwa dni temu w domu aukcyjnym Sotheby`s sprzedano kolejny w ostatnich latach portret Marii -Thérèse Walter, muzy i kochanki Picassa. 
Inny akt panny Walter od maja zeszłego roku utrzymuje status najdroższego dzieła szuki na świecie. 
  
Pablo Picasso, "Sen"- portret Marii -Thérèse Walter, Sotheby`s

Maria -Thérèse przez kilkanaście lat była muzą i kochanką Picassa. Przy tym romans z nią pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych wątków w jego biografii.


Kim była modelka? 
Maria -Thérèse i Pablo Picasso poznali się w styczniu 1927 roku.
Było to idealne spotkanie nimfy i satyra. Ona- siedemnastoletnia panna, on- czterdziestokilkuletni paryski dandys. Kiedy pojawiał się w kawiarniach przy Boulvard Saint-Germain szeptano z  wrażenia. Ilekroć jestem w kawiarni Les deux-Magots czy w La Palette przy rue de Seine, mam wrażenie , że miejsca te trwają zawieszone w czasie, w niezwykłej atmosferze lat dwudziestych. 
Pablo był już wtedy wielkim Picassem, idolem Paryża, autorem skandalicznych "Panien z Avignonu"- przyciągającym swoim artystowskim zachowaniem, ale i budzącym szacunek. Był też mężem pięknej tancerki opery paryskiej, Olgi Koklovej.


Picasso po raz pierwszy zobaczył Marie-Thérèse pod galeriami Lafayette.Paryż, zima wokół.  Dziewczyna była subtelną blondynką, nie tak wyrazistą ani charakterną, jak inne, wcześniejsze i późniejsze muzy Picassa. Legendarna jest scena zapoznania. Malarz miał powiedzieć: " Jestem Picasso. Ty i ja uczynimy rzeczy wielkie".  W malarstwie tę swoją deklarację zrealizował. Marie-Thérèse jest modelką z wyjątkowych obrazów Picassa.


Spotykali się w tajemnicy przez wiele lat. Trwali w tym  romansie. Maria-Thérèse zamieszkała nawet przy rue de la Boetie, żeby być bliżej, naprzeciw kamienicy  swojego kochanka. W 1935 roku urodziła mu córkę, Mayę . Rok później Marie -Thérèse- ta która była przyczyną zdrady - także została zdradzona - Picasso poznał Dorę Maar.  


Maria -Thérèse Walter Picasso był w całym swoim życiu  jak król Midas. To czego dotykał zamieniało się w złoto, ale nikomu, może z wyjątkiem artysty,  nie dawało autentycznego szczęścia. 

Picasso to według wszystkich biografów człowiek autentycznej pasji, człowiek czasu teraźniejszego, nie myślący ani o przeszłości, ani o przyszłości. 
Ani żonom, ani kochankom nie dawał jednego: wiernej miłości. Z pewnością natomiast podarował im miejsce w swojej biografii. Zarówno tej życiowej jak i artystycznej, bo kobiety Picassa były równorzędnie jego partnerkami w życiu i muzami z obrazów. Każda z kobiet, fascynujących egerii Picassa mogła dopisać najczęściej dość dramatyczny rozdział do historii jego życia.Stały się częścią biografii artysty. 

Miał dwie żony i czwórkę dzieci: syna Paula z  Olgą, córkę Mayę z kochanką Marią-Thérèse oraz  Claude`a i Palomę , wydziedziczonych przez artystę po tym jakich matka, Françoise Gilot opublikowała autobiograficzne  "Życie z Picassem".  Maria- Thérèse wiele lat po rozstaniu z mistrzem popełniła samobójstwo. 

André Malraux dostrzegał wyjątkowość sztuki Picassa w jego "dzikości", barbarzyństwie, pierwotności. Sztuka i życie artysty były sobie bardzo bliskie. Picasso jawi się jako utalentowany szaleniec, egocentryk podążający zawsze- zarówno w życiu jak i w sztuce za swoimi instynktami. 

Artystyczna biografia Picassa - to także kronika jego miłości. Olga Koklova występowała w łagodnych portretach "okresu różowego" - subtelna i elegancka. Maria-Thérèse inspirowała syntetyczne , pełne  erotyzmu rysunki i grafiki z karnetu Vollarda. Dora Maar w portretach ukazywała się jak w potłuczonym lustrze. Françoise Gilot- jako artystka  starała się z Picassem rywalizować. Podobno dziś nie lubi , gdy ktoś przy niej wymawia jego nazwisko.  

Notatki na marginesie 

8 lutego 2011
Nowe kino rosyjskie po prostu mnie zachwyca. Ponownie zobaczyłam "Powrót" i po raz pierwszy " Wygnanie" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. To nazwisko uzupełnia reżyserską triadę z Andriejem Tarkowskim i Nikitą Michałkowem. Rzeczywistość upleciona jak gobelin- z cichych słów i sugestywnych obrazów, na pograniczu sacrum. Przy tym- obłędne kadry najlepszych operatorów świata. Zawrót głowy !

3 lutego 2011
Byłam na świetnym koncercie w Teatrze Polskim.
Wybitni jazzmani- Enrico Rava i Stefano Bollani. Instrumentalna rozmowa na trąbkę i fortepian. Znakomite!

2 lutego 2011
W Egipcie wciąż dzieje się źle. Mubarak nie ustępuje, świat się martwi. Chyba wrócę do "Cesarza" Kapuścińskiego, żeby zrozumieć mechanizmy władzy.

Justyna Napiórkowska
Autorka Blogu Roku w dziedzinie Kultury
www.osztuce.blogspot.com
Udostępnij
Więcej sztuki? Zapraszam na blog : www.napiorkowska.blogspot.com Justyna Napiórkowska www.osztuce.blogspot.com

4 komentarze:

 1. jak zwykle przesyłam wstążeczkę


  Bacci

  C.

  OdpowiedzUsuń
 2. PIĘKNIE TO PANI NAPISAŁA

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że podobają Wam się tematy z bloga :-) Te komentarze oczywiście bardzo mnie motywują - bardzo za nie dziękuję!

  OdpowiedzUsuń