Muza Picassa

Dwa dni temu w domu aukcyjnym Sotheby`s sprzedano kolejny w ostatnich latach portret Marii -Thérèse Walter, muzy i kochanki Picassa. 
Inny akt panny Walter od maja zeszłego roku utrzymuje status najdroższego dzieła szuki na świecie. 
  
Pablo Picasso, "Sen"- portret Marii -Thérèse Walter, Sotheby`s

Maria -Thérèse przez kilkanaście lat była muzą i kochanką Picassa. Przy tym romans z nią pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych wątków w jego biografii.


Kim była modelka? 
Maria -Thérèse i Pablo Picasso poznali się w styczniu 1927 roku.
Było to idealne spotkanie nimfy i satyra. Ona- siedemnastoletnia panna, on- czterdziestokilkuletni paryski dandys. Kiedy pojawiał się w kawiarniach przy Boulvard Saint-Germain szeptano z  wrażenia. Ilekroć jestem w kawiarni Les deux-Magots czy w La Palette przy rue de Seine, mam wrażenie , że miejsca te trwają zawieszone w czasie, w niezwykłej atmosferze lat dwudziestych. 
Pablo był już wtedy wielkim Picassem, idolem Paryża, autorem skandalicznych "Panien z Avignonu"- przyciągającym swoim artystowskim zachowaniem, ale i budzącym szacunek. Był też mężem pięknej tancerki opery paryskiej, Olgi Koklovej.


Picasso po raz pierwszy zobaczył Marie-Thérèse pod galeriami Lafayette.Paryż, zima wokół.  Dziewczyna była subtelną blondynką, nie tak wyrazistą ani charakterną, jak inne, wcześniejsze i późniejsze muzy Picassa. Legendarna jest scena zapoznania. Malarz miał powiedzieć: " Jestem Picasso. Ty i ja uczynimy rzeczy wielkie".  W malarstwie tę swoją deklarację zrealizował. Marie-Thérèse jest modelką z wyjątkowych obrazów Picassa.


Spotykali się w tajemnicy przez wiele lat. Trwali w tym  romansie. Maria-Thérèse zamieszkała nawet przy rue de la Boetie, żeby być bliżej, naprzeciw kamienicy  swojego kochanka. W 1935 roku urodziła mu córkę, Mayę . Rok później Marie -Thérèse- ta która była przyczyną zdrady - także została zdradzona - Picasso poznał Dorę Maar.  


Maria -Thérèse Walter 



Picasso był w całym swoim życiu  jak król Midas. To czego dotykał zamieniało się w złoto, ale nikomu, może z wyjątkiem artysty,  nie dawało autentycznego szczęścia. 

Picasso to według wszystkich biografów człowiek autentycznej pasji, człowiek czasu teraźniejszego, nie myślący ani o przeszłości, ani o przyszłości. 
Ani żonom, ani kochankom nie dawał jednego: wiernej miłości. Z pewnością natomiast podarował im miejsce w swojej biografii. Zarówno tej życiowej jak i artystycznej, bo kobiety Picassa były równorzędnie jego partnerkami w życiu i muzami z obrazów. Każda z kobiet, fascynujących egerii Picassa mogła dopisać najczęściej dość dramatyczny rozdział do historii jego życia.Stały się częścią biografii artysty. 

Miał dwie żony i czwórkę dzieci: syna Paula z  Olgą, córkę Mayę z kochanką Marią-Thérèse oraz  Claude`a i Palomę , wydziedziczonych przez artystę po tym jakich matka, Françoise Gilot opublikowała autobiograficzne  "Życie z Picassem".  Maria- Thérèse wiele lat po rozstaniu z mistrzem popełniła samobójstwo. 

André Malraux dostrzegał wyjątkowość sztuki Picassa w jego "dzikości", barbarzyństwie, pierwotności. Sztuka i życie artysty były sobie bardzo bliskie. Picasso jawi się jako utalentowany szaleniec, egocentryk podążający zawsze- zarówno w życiu jak i w sztuce za swoimi instynktami. 

Artystyczna biografia Picassa - to także kronika jego miłości. Olga Koklova występowała w łagodnych portretach "okresu różowego" - subtelna i elegancka. Maria-Thérèse inspirowała syntetyczne , pełne  erotyzmu rysunki i grafiki z karnetu Vollarda. Dora Maar w portretach ukazywała się jak w potłuczonym lustrze. Françoise Gilot- jako artystka  starała się z Picassem rywalizować. Podobno dziś nie lubi , gdy ktoś przy niej wymawia jego nazwisko.  

Notatki na marginesie 

8 lutego 2011
Nowe kino rosyjskie po prostu mnie zachwyca. Ponownie zobaczyłam "Powrót" i po raz pierwszy " Wygnanie" w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. To nazwisko uzupełnia reżyserską triadę z Andriejem Tarkowskim i Nikitą Michałkowem. Rzeczywistość upleciona jak gobelin- z cichych słów i sugestywnych obrazów, na pograniczu sacrum. Przy tym- obłędne kadry najlepszych operatorów świata. Zawrót głowy !

3 lutego 2011
Byłam na świetnym koncercie w Teatrze Polskim.
Wybitni jazzmani- Enrico Rava i Stefano Bollani. Instrumentalna rozmowa na trąbkę i fortepian. Znakomite!

2 lutego 2011
W Egipcie wciąż dzieje się źle. Mubarak nie ustępuje, świat się martwi. Chyba wrócę do "Cesarza" Kapuścińskiego, żeby zrozumieć mechanizmy władzy.

Justyna Napiórkowska
Autorka Blogu Roku w dziedzinie Kultury
www.osztuce.blogspot.com
Udostępnij
Więcej sztuki? Zapraszam na blog : www.napiorkowska.blogspot.com Justyna Napiórkowska www.osztuce.blogspot.com

Komentarze

  1. jak zwykle przesyłam wstążeczkę


    Bacci

    C.

    OdpowiedzUsuń
  2. PIĘKNIE TO PANI NAPISAŁA

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny blog!

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszę się, że podobają Wam się tematy z bloga :-) Te komentarze oczywiście bardzo mnie motywują - bardzo za nie dziękuję!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pejzaż z upadkiem Ikara wg Bruegela

Rogier van der Weyden - Zdjęcie z krzyża

Peter Paul Rubens, Zdjęcie z krzyża. Antwerpia