30 gru 2010

Festiwal nokturnów - o malarstwie Antoniego Fałata

Antoni Fałat ma nazwisko, które zobowiązuje. Jego  przodek, Julian, był malarzem nagradzanym w Berlinie, Monachium, Wiedniu. Malarzem polowań w Nieświeżu, malarzem nieruchomych zimowych panoram przeciętych giętką linią rzeki. Z  listów Juliana, opublikowanych kilkanaście lat temu wyłania się postać heroiczna. Z biografii artysty zapamiętałam jego młodzieńcze lata, które jako skromny student spędzał w Krakowie w warunkach, w których skromność przekracza granice ubóstwa. Julian Fałat był jednym z nielicznych artystów wywodzących się z chłopstwa, samodzielnie i mozolnie budującym swój artystyczny status w towarzystwie kolegów z dobrych , mieszczańskich domów.

Cudowny dar wytrwałości i konsekwencji jest chyba zapisany genetycznie w rodzie Fałatów.

Antoni Fałat w swojej twórczości daje świadectwo twórczej wyrazistości i konsekwencji. Sposób malowania, obrana paleta granatów, niebieskości, brązów, żółci , czerni i tak dla malarzy wyzywającej bieli - to wszystko u Antoniego Fałata jest tak osobliwe, tak inne, że stanowi o jego artystycznej osobowości. Debiut artysty łączył się z działalnością grupy "AUT" ( Aut Pictura, Aut Nihil) , artysta działał także w głośnym ugrupowaniu "O poprawę". Nie był obok ważnych wydarzeń, ale w ich centrum.

W jego nokturnach prowokacja nie przeszkadza lekkiej naiwności przedstawień, niekiedy upozowanych jak w studio fotograficznym. Fałat ciągle współcześnie znajduje przestrzeń dla anty- mieszczańskości. Nie niszczy przy tym istniejących porządków, ale pokazuje je jak w powiększeniu fotograficznym, jak pod lupą w laboratorium wchodzi pod tkankę delikatnych materii i analizuje je rzeczowo.  Wsłuchuje się w lekkie drżenia i niepewności, przygląda wewnętrznym radościom i lękom swoich bohaterów.  Postaciom na płótnach pozwala żyć pełnią egzystencjonalnych odczuć. A przy tym - maluje po prostu pięknie !Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to bardzo proszę o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści E00118 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł.
Mi dodacie Państwo skrzydeł :-), a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.


Udostępnij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz