1 paź 2010

Paweł Lasik - malarstwo

Ach, lubię ten moment, kiedy oglądam nowe obrazy. Pokazujemy właśnie nowe prace Pawła Lasika. Malarsko doskonałe. Ludzko pasjonujące. Groteskowo podkręcone. 

Znane są w Akademii anegdoty o tym, jak uwielbiana była prowadzona przez niego pracownia na ASP. Podobno nocą przed zapisami ustawiały się kolejki studentów :) Na co liczyli?
Na spotkanie z wybitną osobowością, artystą, w którego przypadku jest niesamowita integralność osobowości artysty i jego dzieła. Kiedy patrzy się na obrazy Lasika, widzi się ich autora.

Lasik uczy patrzeć po swojemu, swoją niezachwianą autonomią twórczą i niezależnością od trendów dowodzi mocy autentyczności w sztuce. Widać, że lubi być malarzem. Ma prawdziwą , bardzo  żywotną pasję - do podróżowania, ludzi i w końcu do malowania.Osobiście uważam go za jednego z najlepszych polskich malarzy współczesnych. Cenię za niezawodną autentyczność i niesamowitą wartkość. Za stuprocentowe oddanie się tematowi, który go zafascynuje. A zafascynować go mogą chórzystki uniwersytetu Mikołaja Kopernika, modelki z pokazu Yves Saint Laurenta czy pruderyjne plażowiczki z Dąbek. To tematy z najnowszych obrazów Lasika.Na obrazach Lasika pojawiają się postaci groteskowo sfabularyzowane. Uchwycone w swojej bezwstydnej intymności. Lasik oddaje teatralną dynamikę, która rozegrać się może w scenie zaczepki pod barem w Mikołowie. Taki teatr jacy bohaterowie. Niekiedy zmiękczeni prowincjonalnie, nasączeni tanim winem jak ciastko ponczowe , uchwyceni w momencie jakiegoś naiwnego rozanielenia. Objęci ogromną sympatią malarza. Autentyczni i przyłapani na swoim prostym i niedoskonałym szczęściu : ). 
P.S.
Czy podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to bardzo proszę o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści E00118 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł.
Mi dodacie Państwo skrzydeł :-), a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.


Na reprodukcjach : 
Paweł Lasik, "Zaczepka w Mikołowie", Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej 
Paweł Lasik, "Na plaży w Dąbkach ", Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej 
Paweł Lasik, , "Procesja w  Wąwolnicy" ,   Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej 
www.napiorkowska.pl

2 komentarze:

  1. Cieszę się z takiej opinii o Panu Lasiku. Mam jego wspaniały obraz z roku 1980 zatytułowany "Podwórko w Dżonkowie". Cudowna satyra. Niestety muszę go sprzedać :(.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie zobaczę ten obraz- czy może Pan/Pani przesłać mi zdjęcie emailem? JN

    OdpowiedzUsuń