28 maj 2010

Vighen Avetis

Szanowni Państwo,
chcę z Państwem podzielić estetycznym olśnieniem...
Zobaczyłam dziś nowe rzeźby Vighena Avetisa, rzeźbiarza, który mieszka i tworzy w Toskanii.


Biografia Vighena jest fascynująca. W świat z Armenii ciągnęło go jedno pragnienie - zostać rzeźbiarzem. Najpierw studiował w Erewaniu, potem przyjechał na studia do Polski, gdzie kontynuował naukę na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kolejnym etapem był Paryż, jednak Vighen marzył już wówczas o życiu na ziemi artystów - o Florencji.
We Florencji artystyczna kariera stanęła przed Vighenem otworem. Dość powiedzieć, że zachwycony jego twórczością rektor Accademia di Belle Arti zaprosił go do pracy w swoim prywatnym atelier, gdzie też widziałam jego rzeźby po raz pierwszy.

Podczas moich studiów historii sztuki we Florencji spotykałam Vighena często. Czasami przypadkowo-   gdy jeździł po mieście na rowerze. Czasem widywaliśmy się tam gdzie często spotyka się aspirujących artystów. Wśród rzeźb plenerowych i we florenckich muzeach.

Pamiętam przypadkowe spotkanie pod rzeźbiarskim tondem Michała Anioła w Galerii Bargello. Od razu wiedziałam , że patrzy na rzeźby inaczej, jak artysta.Na zdjęciu : Zwiastowanie Vighena Avetisa oraz artysta w pracy w Carrarze.Udostępnij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz