13 maj 2010

Gorączka aukcyjna na świecie


Gorączka aukcyjna na świecie trwa.

Wtorkowa aukcja Christies , na której sprzedano m.in. Flagę Jaspera Johnsa z kolekcji pisarza Michaela Crichtona przyniosła łącznie 231,9 milionów dolarów- najwyższą sumę z aukcji sztuki współczesnej.  W środę 12 maja w konkurencyjnym Sotheby`s sprzedano m.in jeden z 5 ostatnich  autoportretów Warhola  z 1986 roku i czerwony obraz Marka Rothko w cenach powyżej 30 milionów dolarów, uzyskując łącznie za 50 sprzedanych obiektów 190 milionów dolarów.

Zaledwie w lutym anonimowy nabywca ustanowił rekord w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby`s za rzeźbę Giacomettiego.

5 maja , w nowojorskim oddziale Christie`s padła kolejna suma 106,5 miliona dolarów- wyznaczając nowy , najwyższy pułap cenowy na międzynarodowym rynku sztuki. Najdroższe dzieło to obecnie "Akt z zielonymi liśćmi i popiersiem" Picassa ( to tytuł z katalogu Christie`s, ale w prasie pojawiają się alternatywne nazwy dla tego obrazu).  Biograf Picassa- John Richardson rozpoznał w modelce muzę artysty -młodziutką, poznaną w Paryżu w latach 30-stych Marie-Thérèse Walter. Artystę połączył z panną Walter romans co najmniej tak gorący jak atmosfera nowojorskiej aukcji. 


Obraz powstał w zaledwie jeden dzień - 8 marca 1932 roku. Picasso pomieścił w nim refleksy kubizmu, wpływ prymitywizmu i kultury ludowej, cytaty z Ingresa i Cezanne`a, ale przede wszystkim  malarską odpowiedź na twórczość  swojego przyjaciela i konkurenta - Matisse`a.  Aukcja trwała 8 minut w czasie których podwoiła się stawka z sumy wywoławczej. Zwycięzcą jest licytujący telefonicznie anonimowy kolekcjoner.  


www.napiorkowska.plUdostępnij

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz