7 maj 2010

Edith-Laure Rostkowska - biżuteria artystycznaO biżuterii artystycznej Edith Laure Rostkowskiej z Paryża

Edith-Laure Rostkowskiej motywy do realizacji biżuterii czerpie z natury.

Srebro, półszlachetne kamienie układają się z mozaikowe wzory pełne witalnej urody. Niewielkie , biżuteryjne dzieła Edith-Laure są jak bramy Raju, wrota Edenu pełnego wspaniałych nasyconych barw.

Seledyny, miodowe brązy, karminy i opalizujące biele, kość słoniowa i bursztynowe złoto – to paleta barwna wykorzystanych materiałów. Bogata i niezwykła jak skrzydła motyla. Inspirujące i piękne jak przyroda wiosny u progu lata.

Edith-Laure nie boi sie koloru, nie boi się formy. Z młodzieńczą swadą realizuje fantazyjne, zaskakujące nowym ujęciem projekty. Z drugiej strony jednak z kobiecą intuicją tworzy biżuterię jak trybut na cześć ponadczasowej kobiecości.

Łączy naiwność i kokieterię. Prostotę i wyrafinowanie. Blask i matowość.

Nawiązuje przy tym do najlepszych tradycji złotników świata. Może przez swoje pochodzenie i wychowanie, w rodzinie o wspaniałych artystycznych , międzynarodowych korzeniach łączy polską skłonność do surowej formy, francuską elegancję i włoskie uwodzicielstwo.

Formy w realizacjach Edith-Laure są bardzo oryginalne, choć wyrastają z wielowiekowej tradycji. Czy nie pobrzmiewa w nich echo ottońskich klejnotów zdobionych emaliowymi inkrustacjami? Czy nie mieszczą w sobie cytatów z Rene Lalique - z jego uszlachetnianiem surowców, nadawaniem miękkiej materiałom par excellence surowym? Czy nie można w nich odnaleźć florystycznych form rodem ze sztuki secesji?

Biżuteria Edith- Laure Rostkowskiej - to hołd dla kobiecości. Projekty Edith Laure wyrastają z chęci upiększania. Tworzone dla kobiet przez kobietę. Hołd dla piękna! Chapeau bas, Mademoiselle!


Edith Laure Rostkowska - biżuteria artystyczna ,
14-28 maja 2010
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21
www.napiorkowska.pl

na zdjęciu - Justyna Napiórkowska w kolii autorstwa Edith-Laure Rostkowskiej

2 komentarze: