2 kwi 2010

Ranking sztuki - Rzeczpospolita

W Rzeczpospolitej - jak co roku - ukazał się ranking artystów.

Oto pierwsza dziesiątka artystów (miło mi pomyśleć, że prace większości tych artystów pokazujemy Państwu na codzień w naszych galeriach ):

1. Mirosław Bałka
2. Tadeusz Kantor
3. Jerzy Nowosielski
4. Andrzej Wróblewski
5. Magdalena Abakanowicz
6. Henryk Stażewski
7. Alina Szapocznikow
8. Roman Opałka
9. Jan Tarasin
10. Wojciech Fangor

W sumie w rankingu uwzględniono 317 artystów i trzy grupy artystyczne. Artystów wskazywały galerie.

Ranking z założenia stanowić miał polską wersję międzynarodowego KunstKompassu wydawanego już od czterdziestu lat przez niemieckie pismo Capital.

Dobrze, że kompas sztuki powstał. Ale podchodzić do niego należy z dystansem. Po pierwsze, porównywanie sztuki jest niemożliwe. I to także w czysto ekonomicznym wymiarze. Jak porównać artystów realizujących np sztukę dla przestrzeni publicznej z tymi, którzy tworzą kameralne prace w zaciszu pracowni? Jak porównywać ceny w odniesieniu do różnych artystycznych mediów? Jak odnieść się do nazwisk obecnych na wysokich pozycjach w poprzednich edycjach, a dziś niknących gdzieś znacznie niżej- przecież oznacza to, że czas negatywnie zweryfikował te notowania. W końcu- wczytując się w listę pierwszych nazwisk- odnosimy wrażenie, że jest to ranking raczej prasowej obecności, a nie realnego wolumenu kolekcjonerskich sprzedaży, jak zakłada ranking. Ale dla pełnego zrealizowania rankingu nie wystarczy zaproszenie galerii do wskazania po dziesięciu artystów, bo w ten sposób powstaje statystyka dotycząca wiedzy marszandów.

Kompas  sztuki- to trochę takie artystyczne wyścigi. A w tej dziedzinie rywalizacja artystów odbywa się przecież na zupełnie innych, mniej wymiernych zasadach.

Jednak - dobrze, że kompas powstał - to wskazówka, która pozwoli nowym zainteresowanym poruszać się w gąszczu wydarzeń, dżungli nowych nazwisk i trendów. Prawdziwi kolekcjonerzy swoje artystyczne kompasy już mają.


Udostępnij

PS na zdjęciu - okładka książki How it is. Mirosław Bałka - z mojej kolekcjonerskiej półki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz