23 paź 2009

Zwykły dzień
Poranek deszczowy, jak w całej Polsce. W miejscu, gdzie byłam ( miasto jakich kilkanaście ) - zatrzymałam się w dzielnicy , która świadczy o nie tak dawnej świetności.Secesyjna część miasta, właściwie niezależne miasteczko, gdzie kamienice są znaczone przez czas, roślinne dekoracje wykute z kamienia oplatają balustrady i balkony, a tynk gdzieniegdzie odpada. Ale wszystko jest tak piękne, tak niezwykłe i tak malarskie. Może dlatego, że moim zadaniem jest fotograficzne dokumentowanie tego przemijającego , niknącego dziedzictwa. Zastanawiam się, czy tę wyjątkowość dostrzegają też mieszkańcy kamienic bez wind, ze skrzypiącymi schodami i koniecznością dogrzewania węglem...W pociągu, lektura tygodników, przerwana arcyciekawą rozmową. W Przekroju przeczytałam o XV-wiecznym Portrecie nieznanej dziewczyny pędzla nieznanego autora, który za sprawą nowej atrybucji stał się portretem młodziutkiej księżniczki Bianchi Sforzy autorstwa Leonarda da Vinci.Leonardo nie zostawił historykom sztuki ani odrobiny wątpliwosci - przez nieuwagę dotknął pracy palcem zabrudzonym atramentem, zostawiając na pół tysiąclecia ślad swoich linii papilarnych.Linie papilarne zwykle denuncjują zbrodniarzy - tu ujawniły niedbałość warsztatową artysty ( gdyby Leonardo nie oddawał się eksperymentom i nie poddawał frywolnej niedbałości, Ostatnia Wieczerza nie nikłaby ze ścian wieczernika przy Santa Maria delle Grazie ... ) .
Teraz , gdy piszę te słowa spogląda na mnie La Belle Ferroniere z reprodukcji na okładce mojego notatnika...Arcyciekawa rozmowa w pociągu umocniła mnie w przekonaniu, że jeśli nadejdzie czas napisania książki, wykupię wcześniej abonament obejmujący całą siatkę połaczeń PKP. Będę przemierzać kraj w poszukiwaniu prawdziwych, fascynujących postaci :).Jutro - biorę udział w uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie. Konferencja dotycząca Polski i Europy w dobie nowożytnej. Wręczenie księgi pamiątkowej Profesorowi Juliuszowi A. Chrościckiemu, wybitnemu historykowi sztuki, znawcy Rubensa i autora dysertacji poświęconej związkom władzy i sztuki w epoce baroku w Polsce.


Dla Pana Profesora- serdeczne podziękowania za przybliżanie współczesnym fantazji Sarmatów.A dla Państwa , życzenia miłego wieczoru, pięknego weekendu!

fotografia : Portret Bianchi Sforza , Leonardo da Vinci ( wcześniej autor nieznany ) , źródło : Christies
PS : Podaję linki do dawniejszych zdjęć mojego autorstwa : http://www.indianepal.blogspot.com/, http://www.slask.blogspot.com/, http://www.royalcracow.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz