14 paź 2009

Mirosław Bałka w Tate Modern / The Unilever SeriesThe Unilever series - to prowadzony od 2000 roku sponsorski projekt firmy Univeler we współpracy z Tate Modern w Londynie.

Cel - otwarcie przestrzeni Hali Turbin dla realizacji wybranego artysty. Coroczna selekcja jest wielkim wydarzeniem medialnym , podobnie jak inne artystyczne wydarzenie na wyspach - wręczenie Nagród Turnera. Nazwisko zaproszonego artysty, które pojawia się na froncie muzeum- wchodzi też na stałe do kanonu światowej sztuki współczesnej. Trudno o większą promocję.

Bałka postawił w centrum Hali konstrukcję przypominającą olbrzymi kontener. Z zewnątrz nawiązał do industrialnej architektury Tate Modern. W środku ciąg skojarzeń jest dłuższy.

Czarna dziura, niebyt czy - cytując za polsko-angielskim piarzem - Josephem Conradem - jądro ciemności.

Sztuka współczena bardziej niż to co widzialne oferuje to, co odczuwalne. Realizacja Bałki jest także po prostu oddczuwalna. Wejście do całkowitej ciemni budzi niepokój. Doświadczenie przebywania w zupełnej ciemności z obcymi ludźmi , których obecność można jedynie wyczuć- może budzić strach. Ale i odczuwalnie można doświadczyć radości , gdy dotrze się znów do światła.

Efekt uzyskany dzięki wizji, ale i rzeźbiarskiemu myśleniu.

To doświadczenie ekstremum jest dostępne dla każdego, bez żadnego ryzyka. Dzięki sztuce współczesnej. Dzięki Tate Modern i Unilever.

Dzięki Bałce!

Mirosław Bałka - The Unilever Series, Tate Moder - Londyn , od 20 października
Foto : Miroslaw Balka Oasis (C.D.F) 1989 Tate © Miroslaw Balka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz