28 paź 2009

Dobroczyńca Kultury Polskiej

Bank BPH - to jedna z instytucji , które zostały docenione w tegorocznej edycji konkursu o tytuł Dobroczyńca Kultury Polskiej w kategorii mecenatu. Wśród objetych mecenatem wydarzeń znalazła się wystawa fotografii Janusza Gajosa w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.
Jury doceniło także The Warsaw Voice jako patrona medialnego przedsięwzięć kulturalnych , Fundację Orange i Ronalda Lauder w kategorii Ofiarodawców.

Podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pan Bogdan Zdrojewski mówił między innymi o znaczącej roli prywatnego mecenatu. Co wazne - Minister podjął także wątek konieczności wprowadzenia udogodnień dla prywatnych przedsiębiorstw wspomagających kulturę.

Słuchając tych słów pomyślałam o florenckiej Galerii Uffizi. Nie tylko w kontekście dzieł, które zapewne nie powstałyby , gdyby nie mecenat Medyceuszy i kultury renesansu, która nie rozkwitłaby gdyby nie rywalizacja o prestiż toczona przez rody bankierów. We Florencji rola mecenatu jest widoczna także współcześnie. Wystarczy spojrzeć na tabliczki z opisami obrazów. Notatkom inwentaryzacyjnym niejednokrotnie towarzyszy adnotacja z nazwą firmy, która sponsorowała renowacją bądź oprawę dzieła.

Znów wszystkie drogi - także ustawodawców - powinny prowadzić do Rzymu :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz