6 wrz 2009

Rubens w Muzeum Narodowym w Poznaniu


Proszę Państwa, na wczorajszym otwarciu wystawy byłam naprawdę urzeczona! Nie posiadamy w Polsce wielkich, poważnych płócien Rubensa ( a propos oglądałam je rok temu na świetnej wystawie w Brukseli), ale ten rysunek jest wyjątkowy.

Karta pergaminu, na której zawarty jest cały geniusz flamandzkiego Mistrza!

Dość duży rysunek , na karcie noszącej ślad złożenia na pół przedstawia matkę z dzieciątkiem w leśnej scenerii. Putta w pierwszym planie oddają się niewinnym igraszkom. Delikatnie modelowana praca ma w sobie jednak bardzo wyraziste szrafowanie- to znak, że rysunek służył jako model dla grafiki. Ciekawostką jest dość niedano odkryty szkic na rewersie karty ( to z kolei motyw z "Ogrodu miłości" z Prado) .

Autorem jest Piotr Paweł Rubens. Przedstawiona scena - to biblijny motyw odpoczynku w drodze do Egiptu ( choć Madonna wygląda raczej na kobietę współczesną malarzowi, a pejzaż przypomina mi bardziej europejskie równiny Flandrii niż pustynny klimat Afryki ).

To niewielkie arcydzieło od wczoraj - przez miesiąc -można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zwykle - ze względów konserwatorskich - rysunek jest niedostępny dla publiczności.

Bardzo ciekawa jest tez historia tej pracy. W zbiorach polskich ten "mały" Rubens znalazł się za sprawą Stanisława Augusta Poniatowskiego, a do Poznania trafił zakupiony przez hr Atanazego Raczyńskiego za 30 dukatów.

Obok pracy Rubensa wyeksponowano dzieła malarzy z jego pracowni oraz naśladowców. Choć wystawa ma charakter kameralny, pozwala w skrócie odkryć fascynujące wyróżniki sztuki flamandzkiej epoki baroku. Kierunek wyznaczył Rubens- a jego XVII wieczni współpracownicy i naśladowcy wypełnili nową przestrzeń dla sztuki w domach flamandzkiej burżuazji storiami , obrazami o tematyce religijnej i rodzajowej ( tak ważnej dla nowej , mieszczańskiej klasy ) , martwymi naturami , kwiatami o podtekście wanitatywnym i portretami.

Lekcja historii sztuki o jednym z najpiękniejszych , najbardziej wyjątkowych jej okresów.

Gorąco Państwu polecam!

Wkrótce - kilka słów z Berlina!


Rubens, Van Dyck, Snyders i inni. Flamandzkie malarstwo barokowe ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu
kurator: M.P.Michałowski

Muzeum Narodowe w Poznaniu , do 18 października 2009
Zdjęcie : P.P. Rubens, Odpoczynek w drodze do Egiptu, MNP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz