24 wrz 2009

Nagrody Norwida wręczone

Autorów sądzą ich dzieła. C.K.Norwid

24-tego września - rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Wczoraj wieczorem na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu o Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida- Nagrodę Samorządu Województwa Mazowieckiego. Nagrody wręczał Marszałek Województwa Mazowieckiego- Pan Adam Struzik.

Plejada nagrodzonych : to Danuta Szaflarska ( jej słowa ze sceny Sali Koncertowej zabrzmiały najdonioślej - "nie pora kończyć") ,Franciszek Pieczka za rolę w spektaklu "Słoneczni Chłopcy" u Macieja Wojtyszki na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, Jadwiga Mackiewicz ( realizatorka legendarnych koncertów dla dzieci w Filharmoni od -bagatela - 49 sezownów ), Ernest Bryll za tom "Trzecia nad ranem".

W dziecinie sztuk plastycznych nominowano Magdalenę Abakanowicz za wystawę "Cysterna" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Włodzimierza Pawlaka za wystawę "Autoportret w powidokach" w Zachęcie. Nagrodę otrzymał Wojciech Fangor za realizację "Sygnatury" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

A zatem - koronacja klasyków.

Magdalena Abakanowicz w pięknych słowach powiedziała o śladach, które obowiązkiem artystów jest pozostawiać. Przemijają cywilizacje, ale pozostają nieme świadectwa - kamienie, które mówią o czasach i o ludziach.

Jeszcze jedna myśl Norwida :
Piękno na to jest, by zachwycało - do pracy
Praca, by się zmartwychwstało.

Laureatom dziękuję i gratuluję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz