13 cze 2009

Balthus i Giacometti w labiryncie

Z Genewy - Justyna Napiórkowska

"Labirynthe"- to tytuł periodyku poświęconego sztuce i wydawanego w Genewie pod koniec II Wojny Światowej.

Genewskie Musee Rath przypomina w otwartej niedawno wystawie postaci związane z tym efemerycznym magazynem. A byli to wybitni twórcy związani ze Szwajcarią - Alberto Giacometti - rzeźbiarz oraz Balthasar Klossowski de Rola - malarz o polskiej proweniencji.


Czym był "Labirynthe"? Forum prezentacji na wyjałowionej ze spraw kultury ziemi, z czasów , gdy wobec trwającej wokół wojny życie artystyczne nie zniknęło, ale zamarło, przycichło i skryło się na jakiś czas.


Labirynt wydawany przez cenionego edytora, Alberta Skirę ( dziś najpiękniejsze albumy poświęcone sztuce sygnowane są tym nazwiskiem ) ukazywał się do 1946 roku.


To świadectwo życia arystycznego w czasie , gdy nie powinno istnieć. Szwajcaria, pozorna wyspa spokoju na burzliwym oceanie wojny nie była przecież odcięta od wiadomości zza umocowanych neutralnością polityczną granic. Wiemy dużo o artystach bezpośrednio uwikłanych w koszmar wojny, o więźniach obozów - jak profesor Józef Szajna , twórcach - ofiarach Holokaustu , o europejskiej kolonii arystycznej emigrantów w Stanach Zjednoczonych.


Do pełnego obrazu brakowało zatem relacji ze Szwajcarii, kontynentalnej ziemi obiecanej, kraju, który do dziś nie rozjaśnił mrocznych kart historii , podczas których zrodziła się potęga bankowości. Może w tym kontekscie trzeba odczytywać zneczenie Art Basel , gdzie sztuka jak nigdzie indziej "poszyta" jest pieniądzem ?

Labirynthe. Giacometti, Balthus i Skira, Genewa, Musee Rath, do 7 lipca 2009


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz