8 maj 2009

Wersal i Montmartre w Kozłówce

Między Wersalem a Montmartre. Sztuka francuska XVIII-XX wieku
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
do 30.09.2009

"Między Wersalem a Montmartre" to wystawa prezentująca przedmioty kultury materialnej Francji ostatnich dwustu lat. To także okazja na spojrzenie na styl życia polskich dworów i rezydencji na kresach Rzeczpospolitej.

Obiekty pochodzą z zasobów dawnego Miejskiego Muzeum Przemysłowego we Lwowie oraz z kresowych siedzib magnackich, których właściciele poddawali się wszechogarniającej modzie na francuszczyznę. Wśród pokazanych eksponatów są między innymi słynne fajanse Gallé i plakaty jednej z najbardziej barwnych postaci bohemy artystycznej , Henriego de Toulouse Lautreca , który uważnie śledził ( a może raczej wyznaczał ) szalony rytm paryskiego Montmartru.

Krótko mówiąc : zapraszam do Kozłówki - w bliskim sąsiedztwie Kazimierza Dolnego - na swoistą szkołę życia a` la française .A przy okazji podzielę się z Państwem czymś, co mam ciągle przed oczami. Od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką uroczyska z wiatrakiem na horyzoncie i z przecudnym widokiem na przełom Wisły. Więcej tu nieba niż ziemi! W przyszłosci powstanie tu dom plenerowy dla artystów!


P.S.
11 maja o sztuce polskiej będę mówić w Radio France , szczegóły wkrótce !
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz