24 maj 2014

Pejzaż z widokiem na wieczność. Profesor Tadeusz Dominik.

20 maja 2014 roku w wieku 86 lat zmarł wybitny malarz, profesor Tadeusz Dominik. 

Był wieloletnim profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kolorystą. Wystawiał na Biennale w Wenecji. W Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W Albertinie w Wiedniu. Zdecydowanie, światowa ranga. 

Był prawdziwym malarzem. Artystą, który "patrzył obrazem". 

Tadeusz Dominik, Ogród, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej


W dojrzałej Jego twórczości głównym i właściwie jedynym motywem była przyroda. Czerpał z natury inspirację, poszukując swojej własnej jej interpretacji. Syntetycznej. Nasyconej świetlną energią. Pełnej barw. 

Jego obrazów nie można analizować. Trzeba im się poddać, poddać mocy kolorów, kompozycji, faktur. Zanurzyć w kolorystyczny kosmos.

O śmierci profesora dowiedziałam się wczoraj wieczorem, na warszawskim lotnisku Chopina. Po chwili, gdy samolot się wzniósł zostałam z tą smutną myślą, patrząc z góry na pola i łąki, z okna samolotu nabierające wytrawnej, abstrakcyjnej formy. Jak w malarstwie Dominika, gdzie odrzucane było zbędne i zostawało tylko to, co nieodzowne. 

Sztuka to umiejętność rezygnacji, po to by w pełni określić siebie. 

Wspomniałam usłyszaną od profesora niedawno wspaniałą opowieść o śnie artysty sprzed lat. Tadeusz Dominik, wtedy jeszcze jako student malarstwa śnił, że był jednym z pomocników w pracowni Rembrandta. Śmiały sen. Towarzyszyła wtedy temu zabawna anegdota. 

Ale wniosek był także inny- do jakiego stopnia malarstwo było całym życiem Tadeusza Dominika. Dowiódł tego także w ostatnim okresie twórczości, gdy mimo odchodzących sił- pragnął malować. I malował.

O Dominiku pisał w 1960 roku Herbert, cytując znajomego. "Po prostu dobry, autentyczny malarz." 

Było zaszczytem móc spotykać Mistrza i pokazywać Jego prace.

Wspomnienie spotkania w pracowni Malarza. 
Profesor Tadeusz Dominik i Justyna Napiórkowska.


Justyna Napiorkowska, historyk sztuki i europeista, prowadzi Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli, autorka "O sztuce", Bloga Roku 2010 w dziedzinie Kultury. 

5 komentarzy:

 1. Ciekawy blog :) Bede zagladal :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy blog :) Bede zagladal :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy blog :) Bede zagladal :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością czytam Pani bloga. I pragnę polecić uwadze artystkę z Ukrainy. To Tetiana Galitsyna: maluje piaskiem, światłem: www.galitsyna-show.show A teraz będzie zakładać pierwszą w Polsce Galitsyna Art School w Warszawie. Ja już o niej pisałam na swoim blogu, który też powinien się Pani spodobać :): italiannawdrodze.blogspot.com Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze zazdroszczę takiego spotkania. To był wybitny artysta i wspaniały człowiek, pocieszające jest to, że zostawił po sobie tak wiele wspaniałych dzieł.

  OdpowiedzUsuń