22 sty 2011

Sztuka cenniejsza niż złoto
Ars auro gemmisque prior - Sztuka cenniejsza niż złoto i drogie kamienie...
Do takiego wniosku musiał dojść w XII wieku biskup Winchesteru, Henryk z Blois. Napis znalazł się na fundowanym przez niego ołtarzu. Sentencję przechwycił  trzy wieki później wielki Genueńczyk, autor teorii perspektywy malarskiej - Leon Battista Alberti umieszczając słynne zdanie w swoim traktacie De pictura. 


Ideę ars auro prior do serca wzięli sobie renesansowi mecenasi. Italia rozkwitła pełnią Odrodzenia za ich sprawą- fundusze dla sztuki płynęły wartkim strumieniem z bankowych skarbców Medyceuszy i Pittich. Nie byłoby renesansu, nie byłoby znakomitych kolekcji gdyby nie ci, którzy uwierzyli artystom, a tę wiarę potwierdzili finansowym mecenatem. 


Podzielę się z Państwem informacją, która bardzo mi zaimponowała.


Luwr ogłosił wielką publiczną zbiórkę funduszy na zakup "Trzech gracji", arcydzieła Łukasza Cranacha. Trzy ponętne Gracje od momentu powstania w 1531 roku znajdowały się w kolekcji prywatnej, a w 2010zostały wystawione na sprzedaż  za 4 miliony euro.1 milion jest przedmiotem publicznej zbiórki. Innymi słowy- trzy Gracje szukają sponsora ;-). 
Każdy za 50 euro może stać się prawie "współwłaścicielem" dzieła , które z pewnością za moment dołączy do królewskich kolekcji Francji. 


Francuzi dla sztuki są szczodrzy. Gdyby i Państwo chcieli posiadać fragment swojego Cranacha w salach Luwru - wskazuję stronę internetową akcji : http://www.troisgraces.fr  :-)!


Na marginesie - zauważcie Państwo -Gracje są nagie, ubrane właściwie jedynie w złoto i drogie kamienie. A zatem ars, aurum i gemmae w jednym  :-) 


A może wspólnie zakupimy arcydzieło do polskiego muzeum? 


Fotografia: Łukasz Cranach , Trzy Gracje Podoba się Państwu ten blog? Jeśli tak- to proszę o oddanie głosu w konkursie na Blog Roku przez wysłanie SMS-o treści E00118 na numer 7122 . Koszt sms-a to 1,23 zł, a dochód zostanie przekazany na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych.
Justyna Napiórkowska
Autorka Blogu Roku w dziedzinie Kultury
www.osztuce.blogspot.com
Udostępnij
Więcej sztuki? Zapraszam na blog : www.napiorkowska.blogspot.com Justyna Napiórkowska www.osztuce.blogspot.com

2 komentarze:

 1. Fantastyczny pomysł !

  OdpowiedzUsuń
 2. dość psyjemne te kobitki hej
  cekamy na Wos w Zakopcu
  psywieście trochu atmosfery
  bo u nos jakiś nis hej
  pozdrwiom Was Panno

  Kapricio

  OdpowiedzUsuń