25 lis 2010

Pozdrowienia z Brukseli

Mija pierwszy tydzień pracy, tak bardzo obfitujący w zadania, że z trudem znajowałam czas na kontakt z internetem.
Chcę się jednak podzielić z Państwem milą refleksją z mojej trasy do pracy.  Dla niewtajemniczonych dodam, ze realizuję obecnie projekt dla Komisji Europejskiej.
Mieszkam w  Montgomery, dzielnicy Brukseli pełnej wystawnych kamienic i XIX wiecznej architektury rezydencjonalnej.Tu widać dawne czekoladowe belgijskie imperium kolonialne.

Sąsiaduję tu z jednym z najstarszych domów aukcyjnych- Bonhams i kilkoma ambasadami  ( Salwador, San Tome :)  Co rano czuję się jakbym wychodziła z obrazu Marka Okrassy, portal wiodący do kamienicy gdzie jest moje studio ma chyba trzy metry wysokości :)

Szerokie prospekty wiodą stąd do dzielnicy instytucji europejskich.( prospekty, bo słowo aleja jakoś mniej tu pasuje; choć rosną tu zjawiskowe platany, a na pawimentach jak dywany układają się, zwłaszcza w brukselskiej mżawce ogromne, platanowe liście to ulice te są bardzo ruchliwe i często zakorkowane ...).

Wspominana trasa wiedzie mnie kameralną ulicą Franklina. Na chwilę obecną- moją ulubioną ulica. Dużo tu małych kawiarenek i panuje prawie paryska atmosfera. Ale co ważniejsze, kolejne skrzyżowania-to małe repetytorium historii malarstwa :-) Po sobie następują ulica Correggia, Michała Anioła, Tycjana i Veronese.

Chciałabym znaleźć taką trasę w Warszawie...Może ktoś z Państwa zna takie miejsca, oprócz pełnego tematów muzycznych Ursynowa ;-) ?
Mała rzecz, a cieszy. Jak we włoskich miastach i w Krakowie, gdzie idzie się jak w bibliotecznym dziale hagiografii od (ulicy) świętego Floriana przez świętego Jana ku świętej Annie :).

Pozdrawiam serdecznie!

Udostępnij

8 komentarzy:

 1. Zapraszam do Torunia P.T.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ты ж мене пидманула ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje za Torun :)

  Capricio rzekomo z Lamande, zeby zweryfikowac tozsamosc, jedno proste pytanie: kim byla Pani Wanda?
  a. Polka co Niemca nie chciala
  b. rybka zwana...
  c. inne. Opisz w dwóch zdaniach ;-)!

  PS dla niewtajemniczonych , Lamande do stacja PAN w Paryzu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Madama Wanda, penso che era l`amore di Monsignore Gawliczek ole! hehe
  Zawsze miałem poukładane tak a* propos

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow. Test Wandy wykonany z wynikiem pozytywnym. Wlasciwie powinno byc jeszcze d.Polka, ktora Paryz zbudowala. A co slychac poza tym?

  OdpowiedzUsuń
 6. kupilismy nowy obraz i pragniemy go spieniezyc lecz to w kryzysnym czasie wielce klopotliwe. Poza tem jestesmy wielce przygnebieni bo zycia kulturalnego we Warszawie jakos nie widac a suszi jakies tutejsze.
  Cale szczescie, iz reka w reke idzie juz w sukurs wigilijny susz

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluje wygranej w konkursie! I jednoczesnie wsrod wielu wpisow z przyjemnoscia odnalazlam watek brukselski. W listopadzie chadzalysmy tymi samymi drogami ;-) Choc ja, po 5 latach, juz na nie tak nie patrze... Pozdrawiam z BXLi

  OdpowiedzUsuń
 8. Wieczorynko,dziękuję ! Odpowiadam późno- bo właśnie odkryłam skrytkę z nowymi komentarzami do dawnych postów ;-)

  OdpowiedzUsuń