12 lis 2010

Ambrogio Lorenzetti na czas wyborów samorządowych

To o Sienie powiedział wielki Herbert : "Tu byłem szczęśliwy". Zapewne nie tylko on. 

Siena, miasto gotyckie, po dzisiejszy dzień zanurzone jest w średniowiecznym celebrowaniu swojej odmienności. To tu ma miejsce szaleńcze palio, wyścig, w którym konkurują konni jeźdźcy reprezentujący poszczególne dzielnice. Pędzą jak w amoku, przez półkole Il Campo. Walka toczy się o lokalną chwałę. Byłam na lipcowym Palio. Widziałam dramatyczny upadek konia, potem emocje zwycięzców i łzy przegranych. Publiczność tez szybko podzieliła się na neutralnych turystów, rozentuzjazmowanych mieszkańców zwycięskiej Contade i pognębionych  goryczą porażki przegranych doszukujących się niesprawiedliwości losu.

Siena jest zaskakująca i nieregularna, organicznie rozrastająca się krętymi uliczkami na oplatających ją wzgórzach. Jak pisał Herbert, z mocarnego postumentu Palazzo Pubblico wyrasta niczym kwiat wieża ratuszowa. Stąd można wzrokiem objąć pół Toskanii.

Ratusz sieneński, choć średniowieczny dotknął jednak idei renesansu. Był miejscem narodzin myślenia o nowożytnym państwie, stanowił wyraz mądrej publicznej działalności, dobrego rządzenia.
To stąd władała miastem Rada Dziewięciu, przynosząc Sienie czas spokoju i bogactwa. Krótki, bo zaledwie pięćdziesięcioletni, ale intensywny.

Szanowni Państwo, oto , z okazji zbliżających się wyborów - malarska dedykacja dla wszystkich zwycięzców :) .

Alegoria dobrych rządów  Ambrogio Lorenzettiego, fresk na który spoglądali sieneńscy rajcy podczas swojej pracy. Rządy Rady Dziewięciu odbywały się przy nachalnej obecności grupy bezkompromisowych postaci, ówczesnej rzetelnej komisji śledczej ;).
Kim są personifikacje z obrazu? Na krańcu w purpurze siedzi Sprawiedliwość. U jej stóp Concordia, czyli Zgoda. W grupie po prawej stronie w centrum tronuje Mądrość, nad którą unoszą się przedstawienia cnót teogonalnych - Wiary, Nadziei i Miłości. A wokół sześc pań - Pokój- z gałązką oliwną, Siła , Przezorność, Wielkoduszność, Umiar i Sprawiedliwość. 
Pod  rozwagę wyborczą :)


Ambrogio Lorenzetti, Alegoria Dobrych Rządów, Palazzo Pubblico, Siena


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz