21 maj 2010

Znikające obrazy


Z paryskiego Palais de Tokio, gdzie mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża skradziono pięć dzieł sztuki wartych łącznie około 100 mln euro. Według dyrektora Muzeum, kradzieży dokonano na zlecenie.


Skradzione obrazy to "Gołąb z groszkiem" Pabla Picassa, "La pastorale" Henri Matisse'a, "Drzewo oliwne w pobliżu Estaque" Georgesa Braque'a, "Kobieta z wachlarzem" Amadeo Modiglianiego i "Martwa natura ze świecami" Fernanda Legera. Muzeum w monumentalnym Palais de Tokyo, wybudowanym w wystawę powszechną w 1937 roku, jest wyposażone w znakomite systemy alarmowe i monitoringu. W nocy ze środy na czwartek strzegło go trzech strażników. W kolekcji Muzeum znajduje się ponad 8 tysięcy dzieł sztuki XX wieku.


Kradzieże dzieł mistrzów zdarzają się dość często. Poprzednia wielka kradzież w Paryżu miała miejsce niecały rok temu, kiedy w czerwcu złodzieje ukradli warte 8 mln euro rysunki z Muzeum Picassa.
W grudniu z marsylskiego muzeum Cantini skradziono obraz Edgara Degasa, a w styczniu - około 30 obrazów, m.in. Picassa, z posiadłości w La Cadiere d'Azur w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w południowo-wschodniej Francji.

fot:''Kobieta z wachlarzem'' Amédéo Modigliani'ego

źródło:PAP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz