4 gru 2009

Jacek Malczewski w Muzeum Narodowym w Warszawie


W Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurowano jedną z najbardziej oczekiwanych - i przygotowywanych wystaw ostatnich lat.

Jacek Malczewski- moje życie. Klucz skonfrontowania dzieł z biografią malarza wybrali autorzy wystawy ( komisarzem ekspozycji jest Pani Elżbieta Charazińska ).

Dla mnie- to wyjątkowo nęcący sposób pokazania malarza, postaci ze spiżu, pomnikowego mistrza malarstwa polskiego.

Zwłaszcza, że "w stronę Malczewskiego" spoglądałam wielokrotnie w czasie wakacji, odwiedzając Wielgie, miejscowość, w której spędził dzieciństwo. Dzisiaj tym wyraźniej, z perspektywy widzianych obrazów i lektur widzę źródła jego twórczości w tym, czego dowiadczył jako chłopiec przez kilka lat w dworze w Wielgiem, pod opieką precepta Adolfa Dygasińskiego.

Dygasiński - wychowawca młodego Malczewskiego oddał mu to, co w późniejszej pracy malarskiej okazało się bardzo ważne- fascynację przyrodą i wiedzę humanistyczną. Dwa źródła twórczości. Dwa światy spójnie połączone na obrazach Mistrza.

Po zobaczeniu wystawy znów pojadę do mojej dziecięcej Arkadii, do Czarnolasu, do Ciepielowa, do Wielgiego- popatrzeć w naturze na krajobrazy z obrazów Malczewskiego.
Jacek Malczewski- moje życie
Muzeum Narodowe w Warszawie
do 7-ego lutego 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz