29 wrz 2009

Renoir w Grand Palais , Tycjan, Tintoretto i Veronese w Luwrze

Zawsze po powrocie z Paryża, chcę wrócić tam natychmiast!

We Francji trwa l`ete indien. To czas, który pachnie jeszcze latem , ale wita się już z jesienią. Złote dni w muzeach.
W Luwrze otwarto wystawę Tycjan, Tintoretto, Veronese ( to niski ukłon dla malarstwa palety zrodzonego w Republice Weneckiej, ale i lekcja o gorączkowej rywalizacji malarzy o prymat artystyczny w La Serenissima).Przed Danae Tycjana tłumy. Przed Zuzanną i starcami Tinoretta - wycieczki. Przed Alegorią miłości Veronese- oblężenie.
Wielcy , weneccy mistrzowie w potężnej wystawie. Jesienią, w złotym pejzażu z paryskich ogrodów obrazy wirtuozów koloru prezentują się w wyjątkowej harmonii ze światem. Aksamitne brązy, tycjanowskie rudości, gęste zieleni Veronesego i chłodna paleta Tintoretta ukazują się w pełnym blasku.


W Grand Palais- duża monografia późnego Renoira. Skuteczne zmierzenie się z mitem ubierającym Renoira w strój wiecznego impresjonisty.Impresjonizm był tylko etapem jego twórczego życia. Niektórzy ( chyba Bonnard ) mawiali, że Renoir malował głownie "Renoiry", czyli zaimpregnowane impresjonistycznym sposobem patrzenia sceny rodzajowe oddane wszechmocy światła.

Renoir z Grand Palais ukazuje się w innej odsłonie.
Jako wiekowy malarz malujący "młode obrazy" , jak napisał o nim Guillaume Appolinaire.
Jako rówieśnik Cezanne`a,
który podobnie jak mistrz z Aix szukał dróg dla nowego w malarstwie. Dyskretny i milczący ojciec awangardy. Jeden z ostatnich malarzy wierzących w powagę malarstwa. Widzący w malarstwie misterium.

Popatrzyłam na Renoira inaczej ( a przyznaję, że sceny bali w Moulin de la Galette i gry na fortepianie nie chwytały mnie za serce ).
Z niego Picasso, z niego Bonnard, z niego współczesność w malarstwie.

Proszę rezerwować bilety do Paryża! Wystawy potrwają do 4 stycznia 2010!


O wystawach więcej w moich tekstach na łamach Art & Business.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
http://napiorkowska.pl/

Reprodukcje :


Pierre-August Renoir, Dziewczynka z czerwoną kokardą, 1896 -olej na płótnie, 41,3 x 33,3 cm © Philadelphia Museum of ArtTiziano Vecellio, zwany Tycjan (1488/90-1576), Wenus z lustrem, olej na płótnie, 1, 25 x 1, 05 m National Gallery of Art, Washington, Andrew W. Mellon Collection, Inv. 1937.1.34
© Courtesy Board of Trustees of The National Gallery of Art, Washington

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz