20 mar 2009

Wiosna w ogrodachPrzed naszą warszawską Galerią zakwitły juz krokusy. Kalendarz zobowiązuje, więc teoretycznie jutro już definitywnie powinniśmy poczuć zapach wiosny. Wiosenne odradzanie się i wyjście z monochromatycznej aury najpiękniej ujawnia się w ogrodach. Stanowi inspirację dla artystów.

W 1482 roku Sandro Botticelli namalował obraz do letniej villi di Castanello należącej do Lorenza i Giovanniego di Perifrancesco. Primavera jest prawdziwie wiosenna w każdym fragmencie płótna.

Miękka linia, liryczny nastrój, oniryczny charakter- to wszystko jest jak tchnienie wiosny. Z ust dotkniętej przez Zefira nimfy Chloris wyrastają zielone, kwitnące pędy. Leśna murawa, na której rozgrywa się scena z udziałem trzech Gracji pokryta jest dywanem kwiatów. Botticelli poczynił wnikliwe studia botaniczne - specjaliści rozpoznają na tym obrazie nawet sześćdziesiąt gatunków roślin. To prawdziwy hołd złożony naturze , z podziwem dla jej wiosennej mocy, która jak magnez wyciąga z szarej ziemi zielone pędy roślin.

Wiosna w naszej Galerii rozpoczyna się ekspozycją w ogrodach i to wyjątkowych. Prace między innymi Marka Okrassy będą pokazywane już wkrótce w Giardini di Villa Doria Pamphilj.
Ale o tym napiszę dla Państwa z Rzymu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz